Jednym z kluczowych zabiegów wykonywanych w stomatologii rekonstrukcyjnej jest zabieg augmentacja kości. To specjalistyczny zabieg chirurgiczny, którego celem jest odbudowa kości w obrębie szczęki i żuchwy. Pacjenci planujący wszczepienie implantów zębowych, u których został zdiagnozowany zanik kostny w obrębie szczęki obligatoryjnie muszą zostać poddani zabiegowi augmentacji kości tak aby późniejsze leczenie implantologicznie przyniosło pozytywne efekty. Augmentacja kości jest również przeprowadzana u osób zmagających się z paradontozą lub kieszeniami przyzębnymi.
Augmentacja kości jest to sterowana regeneracja kości szczęki lub żuchwy. Procedura ta polega na wypełnieniu ubytków w kości szczęki lub żuchwy. Aby uzupełnić ubytki w kości szczęki lub żuchwy stomatolog przeprowadzający zabieg wykorzystuje różnego rodzaju biomateriały. Jednym z najczęstszych biomateriałów wykorzystywanych podczas zabiegu augmentacji jest kość autogenna, czyli tkanka własna pacjenta. Miejscem pobranie takiej tkanki od pacjenta są zazwyczaj okolice żuchwy.
Równie częstym rodzajem biomateriału wykorzystywanym w zabiegu augmentacji jest kość homogenna czyli tkanka pochodząca od obcego dawcy, która musi być przechowywana w banku kości. Doskonałym typem biomateriału wykorzystywanym przez stomatologa w trakcie zabiegu augmentacji jest ksenograft, czyli odpowiednio przygotowana kość pochodzenia zwierzęcego. Do wykonania zabiegu augmentacji wykorzystywane są także syntetyczne tkanki pochodzenia zarówno organicznego jak i nieorganicznego. Wykonanie tego zabiegu ma na celu poprawę jakości tkanki kostnej pacjenta.
Przed wykonaniem zabiegu augmentacji kości niezbędnie jest wykonanie kompleksowej diagnostyki obrazowej. Diagnostyka umożliwia dentyście prawidłowo ocenić kondycję tkanki kostnej pacjenta. W zależności od jej wyniku lekarz podejmuje decyzję czy istnieje konieczności przeprowadzenia augmentacji kości oraz o tym jak rozległy będzie zabieg. Wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu augmentacji kości jest planowane wszczepienie implantów w powstałe wcześniej ubytki zębowe, w przypadku których zanik kości jest bardzo duży. Zabieg równie często wykonywany jest w celu odbudowy kość u pacjentów, którzy cierpią z powodu zaawansowanej paradontozy lub występowania kieszeni przyzębnych.
Przeprowadzenie zabiegu augmentacji umożliwia całkowitą odbudowę kości, co zapobiega powstawaniu trwałych, niekorzystnych zmian w budowie żuchwy i szczęki. Pozytywnym aspektem zabiegu jest to że zapobiega on wszelkim nieprawidłowościom w funkcjonowaniu narządu żucia, które mogłyby pojawić się w bardzo zaawansowanym stadium zaniku kości. Ponadto zabieg jest w stanie powstrzymać powstawanie zaburzeń zgryzu lub zmian w rysach twarzy takich jak zapadnięcie się policzków lub pojawienie się widocznych zmarszczek.
Po zabiegu augmentacji kości stomatolog przekazuje pacjentowi szereg zaleceń, których przestrzeganie jest niezwykle istotne w zapewnieniu prawidłowego gojenia, a co się z tym wiąże minimalizację ryzyka powikłań augmentacji kości. Pacjent poddany temu zabiegowi powinien unikać obciążania operowanego miejsca. Oczywistym zaleceniem pooperacyjnym wydaje się również utrzymywanie przez pacjenta właściwej higieny jamy ustnej. Natomiast jeśli chodzi o zalecenia dotyczące diety to tuż po zabiegu powinna ona być łatwa do gryzienia i przeżucia.
W pierwszych dniach po zabiegu pacjenci powinni unikać intensywnej aktywności fizycznej. Niewskazane jest również spożywanie ciepłych dań i napojów przez okres wskazany przez lekarza. Niezbędne są także regularne wizyty kontrolne w trakcie których stomatolog ocenia efekty zabiegu oraz stan tkanki kostnej pacjenta. Przestrzeganie pooperacyjnych zaleceń jest kluczowe dla sukcesu przeprowadzonej augmentacji kości i przyszłego osadzenia implantów.