zdrowy i piękny uśmiech

Godziny przyjęć:

Poniedziałek: 12.00 - 20.00

Wtorek-Środa: 6.00 - 14.00

Czwartek: 12.00 - 20.00

Piątek: 6.00 - 14.00

Kontakt:

Numer telefonu / fax:

 32 291 99 00

Adres:

 NZOZ VITA-DENT
 ul. Hallera 76
 41-200 Sosnowiec
 (mapa)

E-mail:

 stomatolog@vitadent.sosnowiec.pl

Facebook

leczenie zachowawcze

W dzisiejszych czasach próchnica stanowi bardzo poważne zagrożenie dla zdrowia człowieka. W Polsce z problemem próchnicy zmaga się 95% społeczeństwa. Niszcząc twarde tkanki zęba prowadzi do pojawienia się ubytku a następnie bólu zęba. Za rozwój próchnicy odpowiedzialne są głównie bakterie które namnażając się moga prowadzić do wielu groźnych dla naszego zdrowia chorób.

Leczenie zachowawcze polega na usunięciu zajętych próchnicą tkanek zęba, odkażeniu i założeniu wypełnienia stałego w postaci kompozytu lub wypełniania inlay,onlay.  Na koniec wypełnienie zostaje dokładnie dopasowane do zgryzu pacjenta, opracowane i wypolerowane tak aby kształtem i kolorem odwzorowało naturalny ząb.

Zaawansowana próchnica zazwyczaj kończy się leczeniem endodontycznym (kanałowym).

Drogi pacjencie pamiętaj:

  • wizyty kontrolne u stomatologa powinny odbywać się co 6 miesięcy
  • codzienna higiena jamy ustnej to podstawa (czyszczenie zębów 2-3 razy dziennie, używanie nitek dentystycznych i płynów do płukania jamy ustnej, kóre mają działanie przeciwbakteryjne). Warto pamiętać o codziennym czyszczeniu języka gdyż to własnie na nim znajduje się najwięcej bakterii.
  • warto korzystać z zabiegów higienizacji świadczonych w gabinecie stomatologicznym (scaling, piaskowanie i fluoryzacja)
  • ograniczenie ilości cukrów w naszej diecie to ważny element profilaktyki próchnicy.  Unikanie produktów i napojów zawierających duże ilości węglowodanów przed snem, odpowiednia konsystencja pokarmów oraz zwrócenie uwagi na produkty zawierające dużo białka.